18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

12 najlepszych crossoverów Wojowniczych Żółwi Ninja z innymi franczyzami

W 1984 roku artyści komiksowi Kevin Eastman i Peter Laird zrewolucjonizowali świat popkultury, wydając swoją serię parodiującą superbohaterów, „Teenage Mutant Ninja Turtles”. Od tego czasu bohaterowie w skorupach nieustannie zachwycają fanów swoimi zabawnymi, pełnymi akcji przygodami. Po kontakcie z tajemniczą substancją zwaną Ooze, cztery zwykłe żółwie przemieniły się w ludzkie młodzieńcze postaci. Szkolone w sztuce ninjutsu przez przybranego ojca, zmutowanego szczura Splintera, czwórka ta stawiła czoła wielu wrogom w obronie Nowego Jorku, z kosmitą Krangiem, wojowniczym lordem ninja Shredderem i jego licznymi zmutowanymi podwładnymi

Biorąc pod uwagę ogromną popularność, jaką TMNT cieszyły się przez ostatnie 40 lat, wielu wybitnych twórców komiksów próbowało wykorzystać ten osobliwy, ale ukochany fenomen kultury masowej. Wraz ze zmianami właścicieli praw do postaci przez ostatnie cztery dekady, Żółwie miały okazję współpracować z niektórymi z największych bohaterów współczesnych komiksów. Wszyscy, od Batmana po Ryu z Street Fightera, walczyli u boku i przeciwko tym ulubieńcom fanów. Poniższa lista to tylko wybór niektórych z najlepszych crossoverów Żółwi w komiksach, grach wideo i animacjach, ukazująca ogromny potencjał tych superbohaterów.

Wojownicze Żółwie Ninja spotykają Archiego / Teenage Mutant Ninja Turtles Meet Archie (1991)

Po sukcesie animowanego serialu „Wojownicze Żółwie Ninja” z 1987 roku, Archie Comics zaczęło wydawać serię „Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures”, skierowaną do młodszej publiczności tego show. Dzięki uzyskanym prawnym prawom, w 1991 roku pojawił się komiksowy crossover „Teenage Mutant Ninja Turtles Meet Archie”. Ten zbiór opowiadań zawierał cztery historie, lecz tylko w jednej Żółwie łączyły siły z dzieciakami z Riverdale. W „Green Legs and Gams”, Żółwie zostają przeniesione na alternatywną Ziemię przez transwymiarową istotę Cudley the Cowlick. Tam dołączają do Archiego i jego przyjaciół, aby uratować porwaną Veronicę.

Crossover Żółwi Ninja z Archiem to dziwny crossover, który łączy realistyczne wybryki Archiego z lekkim bohaterstwem Żółwi. Naprawdę, nie powinna dziwić jego absurdalność. W końcu zaczyna się od Żółwi, które są wypluwane z ust unoszącej się głowy krowy. Mimo to, jest to zabawny zwrot akcji dla obu franczyz.

Sam crossover mógłby skorzystać na dodaniu kilku stron. To tylko jedno krótkie opowiadanie w antologii skoncentrowanej na Żółwiach, więc traci nieco na sile w porównaniu z innymi pozycjami na tej liście. Niemniej jednak, jako kawałek historii popkultury lat 90., ten dziwny zespół zasługuje na uwagę.

Teenage Mutant Ninja Turtles/Savage Dragon (1993; 1995)

Savage Dragon to postać wydana przez współzałożyciela Image Comics Erika Larsena w 1992 roku, chociaż postać ta zadebiutowała wiele lat wcześniej w samodzielnie opublikowanym komiksie. Pracujący jako funkcjonariusz chicagowskiej policji o supermocach, Dragon spotyka Żółwie Ninja podczas dwóch osobnych wydarzeń crossoverowych. W 1993 roku w „Savage Dragon/Teenage Mutant Ninja Turtles”, Dragon łączy siły z TMNT, aby powstrzymać złowrogą Virago przed ożywieniem kamiennych statui w Chicago, a w 1995 roku w „Teenage Mutant Ninja Turtles/ Savage Dragon” bohaterowie ponownie łączą siły, aby stawić czoła przerażającemu wrogowi Żółwi, Complete Carnage.

Dla tych, którzy znają tylko animowane przedsięwzięcia Żółwi, może zaskoczyć fakt, że oryginalne komiksowe wcielenie Żółwi miało być bardziej dojrzałe i pełne akcji. Właśnie dlatego ich współpraca z Savage Dragonem ma sens. Chociaż Żółwie na szczęście uniknęły jego bardziej dorosłych lat, z wyraźną nagością i seksem, które sprawiły, że „Savage Dragon” otrzymał etykietę dla dorosłych czytelników, team-up zdołał ukazać intensywny storytelling, do którego obie grupy postaci dążyły. To mroczne historie i chociaż jest w nich mnóstwo dowcipów i zabawnych momentów, to te crossovery są kwintesencją mrocznych, krwawych komiksów lat 90.

Power Rangers w kosmosie / Power Rangers In Space – epizod „Shell Shocked” (1998)

Power Rangers w kosmosie / Power Rangers In Space
fot. Materiały prasowe

Zakończenie ery Zordona, „Power Rangers w kosmosie” było kulminacją pięciu lat opowiadania historii. Z Zordonem pojmanym przez siły Dark Spectera. Rangers rozpoczynają międzygalaktyczną podróż, aby uratować swojego mentora i cały wszechświat. W odcinku „Shell Shocked” złowroga Astronema podróżuje na Ziemię z planem infiltracji i zniszczenia Astro Megaship. Manipulując umysłami bohaterów znanych jako Wojownicze Żółwie Ninja, Astronema wysyła swoje nowe pionki, aby zyskać zaufanie Rangers, lecz jej plan obraca się przeciwko niej, gdy Rangers znajdują sposób, aby odwrócić kontrolę umysłu, zmuszając Astronemę do stawienia czoła dwóm drużynom naraz.

Dzieci lat 90. oszalały, gdy ten crossover trafił na mały ekran, dla tych, którzy dorastali z obiema franczyzami, pojawienie się tej wersji drużyny było spełnieniem życzeń. To było jak wysypanie zabawek z pudełka i pozwolenie im walczyć. Czy storytelling był dobry? Wcale nie. Motyw kontrolowanego umysłu bohatera był wtedy nadużywany w „Power Rangers”, a odcinek stawiał zbyt wiele pytań o miejsce Żółwi w kontinuum Rangers. Mimo to, doprowadziło to do jednego z najbardziej ekscytujących momentów w popkulturze lat 90.

Injustice 2 (2017)

W 2013 roku twórcy Mortal Kombat odnieśli sukces dzięki przebojowej grze wideo Injustice, opowiadającej historię o przejęciu Ziemi przez Supermana z alternatywnego wszechświata. Injustice 2 rozgrywa się dwa lata później, kiedy to Batman stara się przywrócić porządek, gdy z głębin kosmosu pojawia się nowe zagrożenie. DLC pozwalało graczom kontrolować nowe postacie, a Netherrealm Studios wykorzystały wiele postaci spoza sfery DC. Gracze mogli nawet wcielić się w każdego z Żółwi Ninja, by zmierzyć się z największymi i najgroźniejszymi superbohaterami DC, wykorzystując ich indywidualne umiejętności sztuk walki do dominacji w sferze rywalizacji.

Trzeba przyznać, że Żółwie Ninja mają niewielki wpływ na świat czy fabułę Injustice 2. Są po prostu postaciami cameo, które mają za zadanie urozmaicić rozgrywkę w tej popularnej grze. Mimo to, ich pojawienie się w grze jest niezwykle przyjemne, dając graczom wgląd w to, jak mogłyby wyglądać ich interakcje z tymi postaciami poprzez animacje wprowadzające.

Ich występ może nie mieć wpływu na fabułę, ale już sama obecność jest świadectwem ich wpływu na popkulturę. Pojawienie się obok takich postaci jak Hellboy, czy Raiden, nawet w niewielkiej roli, to nie lada osiągnięcie, które pokazuje, jak daleko zaszła marka.

Wojownicze Żółwie Ninja/Porgormcy duchów / Teenage Mutant Ninja Turtles/Ghostbusters (2014)

Gdy w okolicy dzieje się coś dziwnego, kogo wezwiesz? Wojownicze Żółwie Ninja! W 2014 roku IDW Publishing wydało komiksowy crossover Żółwie Ninja/Porgormcy duchów, łączący dwie z ich najgorętszych licencjonowanych własności. Sukces pierwszej serii zaowocował kontynuacją wydaną w 2018 roku. Kiedy międzywymiarowy transporter psuje się, wysyła TMNT do alternatywny Nowy Jork opanowany przez duchy. Razem z Chi Yu, półbogiem z przeszłości Żółwi, żółwie będą musiały połączyć siły z Pogromcami Duchów, aby powstrzymać zagrożenie i znaleźć drogę do domu, zanim znikną.

Ten komiks oddaje klimat obu franczyz. To świetna, straszna i pełna akcji przygoda. Żółwie i Pogromcy duchów byli ikonami lat 80., więc ten crossover był przygotowywany przez dekady. Jednak jedno to zebrać razem dwie ukochane franczyzy, a co innego rzeczywiście opowiedzieć z nimi dobrą historię. Na szczęście Tom Waltz wspaniale poradził sobie z tym zadaniem, opowiadając historię, która trafia w wszystkie charakterystyczne dla każdej serii nuty. Historia jest szybka i pełna odniesień, a kontynuacja przenosząca Pogromców duchów do świata Żółwi zapewnia mnóstwo strasznych psot, które mogą bawić każdego czytelnika.

Teenage Mutant Ninja Turtles Vs. Street Fighter (2023)

Najnowszy pozycja na tej liście, Żółwie Ninja kontra Street Fighter to komiks, w którym Żółwie stają przeciwko zawodnikom z Street Fighter 6. Wydany, aby promować skiny w grze z motywem TMNT, pięcioczęsciowa seria rozgrywa się podczas turnieju walk w Atlantic City. Zachwyceni perspektywą przetestowania swoich umiejętności, Żółwie zgłaszają się do turnieju, tylko po to, aby zmierzyć się z Ryu, Chun-Li, Guile’em i innymi zawodnikami w ich nowych Psycho Formach. Wraz ze zniknięciem wojowników, Żółwie i wojownicy będą musieli odłożyć na bok różnice zdań, aby odnaleźć tajemniczego dobroczyńcę turnieju i położyć kres jego machinacjom.

Chociaż Żółwie grają niewielką rolę w grze wideo Street Fighter 6, podobnie jak ich pojawienie się jako DLC w Injustice 2, tak w tym przypadku ich wpływ na historię gry jest znacznie większy.

Seria ta jest również ekscytująca, ponieważ jest to pierwszy crossover najnowszego Żółwia: Jenniki, byłej ninja dzierżącej pazury, która została zmutowana w wyniku transfuzji krwi z Leonardo. To mały krok naprzód dla nowej postaci, ale pomaga jej ugruntować nowy status quo serii.

Batman/Teenage Mutant Ninja Turtles; Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles (2015; 2019)

Batman kontra Wojownicze Żółwie Ninja / Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles
fot. Prime Video

Jedna z bardziej znanych pozycji na tej liście, „Batman/Wojownicze Żółwie Ninja” to międzyfirmowy crossover IDW i DC, który został wydany w 2015 roku. Seria przenosi Żółwie do mrocznych ulic Gotham City, gdzie są zmuszone do współpracy z Batmanem, aby znaleźć drogę do domu i pokonać rosnącą koalicję ich wspólnych wrogów. Popularność komiksów zaowocowała sequelem w 2017 roku, który przenosi Batmana do Nowego Jorku Żółwi, aby powstrzymać Bane’a, a niedawno, w 2019 roku, oryginalny komiks został zaadaptowany na film w DC Animated Universe pod tytułem „Batman kontra Wojownicze Żółwie Ninja”.

Nikt nie spodziewał się, że to połączenie zadziała,, a okazał się naprawdę świetnym komiksem. Współpraca tych dwóch zestawów superbohaterów o tematyce zwierzęcej, ze szczególnym naciskiem na sztuki walki, była ekscytującą jazdą bez trzymanki. Seria skupiała się na komiksowej wersji Żółwi, co oznacza, że mogły one pasować do mroczniejszego, bardziej ugruntowanego dzieła Mrocznego Rycerza. Nie wspominając o genialnym storytellingu i artystycznym wyborze, aby przemienić złoczyńców ze świata Batmana w zmutowane potwory za pomocą Ooze. Z sequelem i animowaną adaptacją, powinno być oczywiste, że to połączenie zdecydowanie jest warta uwagi

Batman/Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures (2016)

Wydany w 2016 roku, „Batman/Żółwie Ninja Adventures” to kolejny crossover między Batmanem a TMNT, ale tym razem są to bardzo różne wersje tytułowych postaci. Czerpiąc z „Batman: The Animated Series” i serii CGI „Żółwie Ninja” z 2012 roku, komiksy przedstawiają Batmana badającego nagłe zniknięcia wielu jego przeciwników. Wierząc, że doszło do masowej ucieczki, szybko odkrywa, że zostali oni przeniesieni do innego wymiaru. Z Shredderem rekrutującym kilka najgorszych łotrów ze świata Mrocznego Rycerza, TMNT są zmuszone do współpracy z Batmanem, Robinem i Batgirl w przygodzie obejmującej wiele wszechświatów.

Chociaż nie jest to pierwszy raz, gdy Żółwie współpracują z ekipą Batmana, „Batman/Żółwie Ninja Adventures” zapewnia całkowicie unikalne doświadczenie w porównaniu do swojego poprzednika. W przyjaznych dla dzieci, animowanych przygodach nadają serii komiksowej bardziej lekki urok. Ta seria wydaje się jak ożywiona kreskówka z sobotniego poranka, z mnóstwem zwariowanej akcji i dowcipnych żartów, które równoważą fascynującą historię. Zawiera nawet kilka zabawnych odniesień, które łączą „Batman: The Animated Series” i „Batman: The New Adventures”, dostarczając niektórych (luźnych) kanonicznych elementów, których zazwyczaj nie widzi się w tego typu crossoverze.

Z archiwum X: Konspiracja – Wojownicze Żółwie Ninja / The X-Files: Conspiracy – Teenage Mutant Ninja Turtles (2014)

W kultowym serialu sci-fi „Z archiwum X”, Samotni Strzelcy byli ważnymi postaciami drugoplanowymi, które pomagały Mulderowi i Scully. Ci zwolennicy teorii spiskowych cieszyli się tak dużą popularnością wśród fanów, że w 2001 roku otrzymali własny, spin-offowy serial telewizyjny.. Po zdobyciu przez IDW praw do „Z archiwum X”, wydawca postawił Samotnych Strzelców w roli głównych bohaterów „Z archiwum X: Konspiracja” – czteroczęściowy crossover, który skonfrontowało ich z najpopularniejszymi licencjonowanymi postaciami wydawnictwa. Jeden z nich przedstawiało śledztwo dotyczące plotek o kwartecie humanoidalnych żółwi, żyjących w kanałach Nowego Jorku, walczących z przestępczością oraz złymi mutantami przy pomocą ninjutsu.

„Z archiwum X: Konspiracja” to czysta zabawa. Mimo że ekscentryczne trio otrzymuje tylko jeden numer na interakcję z Transformersami, Pogromcami Duchów, Crow i TMNT, a przygody nie są może przełomowe, za to stanowią ekscytujący zwrot akcji w formule „Z archiwum X”.

Teenage Mutant Ninja Turtles x Stranger Things (2023)

Jeden z najnowszych crossoverów na tej liście, Żółwie Ninja x Stranger Things, zaczął się ukazywać w lipcu 2023 roku, równocześnie z premierą serii zabawek. W serii Max, Eleven, Dustin, Lucas, Will i Mike wybierają się na wakacje do Nowego Jorku, ale są zszokowani, gdy odkrywają, że stworzenia z Drugiej strony również znalazły się w mieście. Na szczęście mają nowych przyjaciół, a przy pomocy Żółwi Ninja może uda im się odkryć źródło tej nowej nadprzyrodzonej plagi.

Biorąc pod uwagę, że Stranger Things opiera się na popkulturze lat 80., ten crossover ma sens, choć nadal jest trochę dziwny. Zespół kreatywny w składzie Cameron Chittock i Fero Pe podjął świetną decyzję, wykorzystując wersje postaci z oryginalnych komiksów Mirage, umieszczając serię w późnych latach 80. i bawiąc się historią TMNT w nowy, zabawny sposoby.

Wiele jest tu nastoletnich wybryków, gdy zespoły się rozdzielają, ale ten chaos prowadzi do kilku naprawdę nieoczekiwanych (ale mile widzianych) momentów wśród licznej obsady. Czy jesteś nowym fanem oryginału z Netflixa czy długoletnim fanem żółwich bohaterów, ta seria jest obowiązkową lekturą dla Ciebie.

Mighty Morphin Power Rangers/Teenage Mutant Ninja Turtles (2019)

Boom Studios stało się potęgą w nowoczesnym wydawnictwie komiksowym, a ich seria Mighty Morphin Power Rangers, modernizująca franczyzę dla oryginalnych fanów, jest jednym z ich największych hitów. W 2019 roku wydawca zaskoczył fanów wydając Mighty Morphin Power Rangers/Teenage Mutant Ninja Turtles, a ogromne pozytywne przyjęcie serii zaowocowało sequelem wydanym w 2023 roku. W oryginalnej serii Rangers podróżują do Nowego Jorku, aby odnaleźć zaginionego Tommy’ego Olivera. Jednak po odkryciu, że Tommy zdradził ich i dołączył do klanu Foot Shreddera, łączą siły z TMNT, aby odkryć prawdę.

Z ogromnym sukcesem komiksowego rebootu Mighty Morphin Power Rangers przez Boom Studios, pojawienie się tego niesamowitego crossoveru było tylko kwestią czasu. To jedno z najbardziej ekscytujących połączeń na tej liście, łączących eksplozywną akcję z genialnym storytellingiem. Łączy obie franczyzy w sposób, jakiego nie osiągnęły żadne inne crossovery, dając każdemu zespołowi dostęp do mocy drugiego. Czy to wprowadzenie Mutant Rangers, Dimension X Rangers, Metalhead Megazord czy Green Ranger Shredder, przez całe to dwuczęściowe wydarzenie przeplata się wiele niesamowitych momentów, które ekscytują fanów obu franczyz.

Usagi Yojimbo

Stworzony przez Stana Sakai w 1984 roku, Usagi Yojimbo to seria komiksowa osadzona w okresie Edo w Japonii. To historyczny dramat, chociaż wszystkie postacie są antropomorficznymi zwierzętami. Miyamoto Usagi to ronin-królik, który podróżuje po kraju na pielgrzymce i broni tych, którzy mogą sobie na jego usługi pozwolić. Po raz pierwszy pojawił się obok Żółwi w oryginalnej animowanej serii Teenage Mutant Ninja Turtles z 1987 roku i od tego czasu współpracował z Żółwiami dodatkowo w grach wideo i na stronach ich komiksów.

Usagi jest tak ściśle związany z historią Żółwi Ninja, że niektórzy nawet nie wiedzą, że to osobna własność. Postać ta wielokrotnie krzyżowała się z tymi bohaterskimi żółwiami w tak wielu różnorodnych formach mediów, że stała się kluczowym elementem ich historii. To połączenie, które miało sens od samego początku, i które ekscytuje fanów do dziś.

Chociaż w żadnym wypadku nie jest to lista rankingowa, Usagi zająłby pierwsze miejsce, gdyby chodziło wyłącznie o spójność. Jest jednym z najważniejszych sojuszników Żółwi i prawdopodobnie w nadchodzących latach będzie pojawi się jeszcze wiele razy obok naszych zielonych wojowników ninja.

Related Articles

Stay Connected

0FaniLubię
3,913ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Latest Articles