16.3 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Kultowe klasyki kina akcji z lat 80.

Lata 80. to złoty wiek dla kina akcji. Nic zatem dziwnego, że tak wiele filmów z tamtego okresu urosła do miana kultowego.

Obecnie gatunek akcji przeżywa ponowny wzrost popularności dzięki takim filmom jak seria „John Wick”, „Szybcy i wściekli” oraz popularnym serialom jak „Reacher”, ale złotą erą dla kina akcji były lata 80. Akcja to popularny gatunek, który często łączy się z innymi podgatunkami, ale gdy filmy akcji zyskiwały na popularności w latach 80., chodziło przede wszystkim o… akcję 🙂 To także okres, kiedy na pierwszy plan wśród filmów akcji wysunęły się najbardziej znane twarze, z aktorami takimi jak Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jean-Claude Van Damme i Dolph Lundgren, którzy wszyscy stali się legendami gatunku.

Wiele klasycznych filmów z lat 80. zyskało status kultowych klasyków z oddanymi fanami. Wiele z tych filmów odniosło umiarkowany sukces po premierze, ale w obliczu ciągłego wzrostu popularności mediów i filmu wiele osób spogląda teraz wstecz, aby zobaczyć, co filmy miały do zaoferowania we wcześniejszych dekadach. Mając to na uwadze, jest wiele wspaniałych, ikonicznych filmów z gatunku akcji, które zdobyły status kultowego i są warte obejrzenia.

Cobra (1986)

Cobra
fot. Prime Video

Sylvester Stallone jest prawdopodobnie największą gwiazdą akcji lat 80., sukcesywnie wprowadzając na ekrany serie Rambo i Rocky oraz pojawiając się w kilku innych samodzielnych filmach. W drugiej połowie lat 80. Stallone miał zapoczątkować kolejną franczyzę akcji, wcielając się w postać twardo stawiającego czoła przestępczości policjanta, Mariona Cobrettiego w filmie „Cobra”. Film miał doczekać się kontynuacji w kolejnym roku, ale po negatywnych recenzjach krytyków pomysł został porzucony. Jednak film nadal przynosił zyski i od tego czasu stał się kultowym klasykiem, z potencjalnym wznowieniem w planach.

Czerwony świt / Red Dawn (1984)

„Czerwony świt” to opowieść w gwiazdorskiej obsadzie o fikcyjnej III wojnie światowej, która wybucha w latach 80. po rozpadzie NATO. W filmie występują Patrick Swayze i Lea Thompson, wraz z grupą nastolatków, którym ledwo udaje się uniknąć ataku na ich szkołę. Młodzi rebelianci uciekają do lasu, snując plany, jak mogą stawiać opór ścigającym ich siłom wroga. Podobnie jak „Cobra”, „Czerwony świt” nie zyskał przychylności krytyków, ale film odniósł sukces finansowy, a jego popularność wzrosła po latach od premiery.Wykidajło / Road House (1989)

Kolejny klasyczny film akcji z Patrickiem Swayze, „Wykidajło”, opowiada o mężczyźnie zatrudnionym do ochrony nowego klubu przed szerzącą się przestępczością w okolicy. Film jest niezwykle wciągający, z dramatycznymi zwrotami akcji. Niezwykłe umiejętności walki i inteligencja Jamesa Dalton (Patrick Swayze) są wystawione na próbę, gdy staje się głównym celem lokalnych przestępców. W 2024 r. doczekano się także nowej wersji tego kultowego filmu, w którym wystąpili Jake Gyllenhaal i Conor McGregor.

Krwawy sport / Bloodsport (1988)

Krwawy sport / Bloodsport
fot. Materiały prasowe

Jean-Claude Van Damme również wystąpił w jednym z najbardziej kultowych filmów lat 80. „Krwawy sport” przedstawia JCVD wchodzącego do śmiertelnie niebezpiecznego turnieju sztuk walki, gdzie uczestnicy są często poważnie ranni lub nawet zabijani. Film nieoczekiwanie okazał się finansowym hitem, przynosząc wielokrotność swojego budżetu i zapoczątkował franczyzę z kilkoma sequelami. Jednakże „Krwawy sport” jest zdecydowanie największym sukcesem serii i zyskał status kultowego po latach od premiery.

Flash Gordon (1980)

Kiedy „Flash Gordon” został po raz pierwszy wydany w 1980 roku, szybko zdobył sukces na niektórych rynkach zagranicznych, takich jak Wielka Brytania i Włochy, ale poza tym nie był szeroko oglądany. Jednakże, film zyskał uznanie krytyków i widzów w dekadach późniejszych i zyskał status kultowego jako jedna z najlepszych oper akcji i kosmicznych wszechczasów. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Sam J. Jones, a dołączyli do niego tacy aktorzy jak Brian Blessed i Timothy Dalton. Film jest lubiany za swoje oryginalne wizualizacje, pomysłowe ustawienie i humor przewijający się przez całą akcję.

Nieśmiertelny / Highlander (1986)

Christopher Lambert i Sean Connery występują w „Nieśmiertelnym”, niesamowitym filmie akcji z 1986 roku. Film eksploruje podziemny świat nieśmiertelnych wojowników, którzy rywalizują ze sobą o chwałę w bitwie i tajemniczą nagrodę, która może być przyznana tylko ostatecznemu zwycięzcy Gathering. Pomimo słabych wyników w box office i strat finansowych w porównaniu do budżetu, „Nieśmiertelny” szybko zyskał oddaną rzeszę fanów i zapoczątkował franczyzę dzięki sequelom i spin-offom telewizyjnym. Sukces został również wsparty przez zespół Queen, który stworzył kilka utworów do filmu.

Straceni chłopcy / The Lost Boys (1987)

„Straceni chłopcy” w reżyserii Joela Schumachera, to jeden z najlepszych filmów lat 80. i obejmuje wiele gatunków, w tym akcję, komedię i horror o zjawiskach nadprzyrodzonych. Film opowiada o Michaelu i Samie, którzy przeprowadzają się ze swoją niedawno rozwiedzioną matką do małego miasteczka w Kalifornii. Chłopcy od razu zauważają dziwne rzeczy w ich nowym domu, a w trakcie filmu konfrontują się z mrocznymi sekretami społeczności. Film odniósł krytyczny i komercyjny sukces w momencie premiery, a jego popularność i sukces jako film kultowy nadal rosły przez dekady po premierze.

The Goonies (1985)

The Goonies
fot. Prime Video

„Goonies” Richarda Donnera pozostaje ikonicznym filmem z lat 80., którego dziedzictwo trwa dzięki młodym gwiazdom, które później cieszyły się niesamowicie udanymi karierami w Hollywood. Film opowiada o grupie dzieciaków, które wyruszają w niesamowitą podróż pełną przygód, aby ocalić swoje domy przed zajęciem. „Goonies” jest z pewnością jednym z najlepszych filmów familijnych wszechczasów i obowiązkową pozycją dla każdego zainteresowanego klasykami z lat 80.

Komornicy / Repo Man (1984)

„Komornicy” spotkali się na starcie z trudnościami, ponieważ studio nie miało zaufania do projektu i zdecydowało się nie promować filmu. Mimo to, film szybko zdobył uznanie krytyków za swoją satyryczną analizę wydarzeń politycznych i bieżących. W filmie występuje Emilio Estevez w roli punkrockowca, który zostaje zwolniony po zaatakowaniu współpracownika, zanim znajduje pracę jako tytułowy komornik. Film zawiera elementy nadprzyrodzone i komediowe, które zwiększają jego atrakcyjność i czynią doskonałym jako film kultowy, którego rzesza fanów stale rośnie.

Ucieczka z Nowego Jorku / Escape From New York (1981)

„Ucieczka z Nowego Jorku” to dystopijny film akcji legendarnego reżysera horrorów, Johna Carpentera. Film, w którym występuje Kurt Russell, przedstawia fikcyjny rok 1997, gdzie Stany Zjednoczone są opanowane przez przestępczość i muszą przekształcić wyspę Manhattan w specjalne więzienie o zaostrzonym rygorze. któremu oferuje się szansę na odzyskanie wolności, gdy terroryści porywają Air Force One i rozbijają go na niebezpiecznej wyspie. Film został dobrze przyjęty, ale w ciągu kilkudziesięciu lat od premiery ewoluował do miana jednego z najlepszych kultowych filmów akcji lat 80.

Related Articles

Stay Connected

0FaniLubię
3,913ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Latest Articles