4 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img

Najlepsze filmy o doświadczaniu życia jako artysta

W filmach, programach telewizyjnych i nawet książkach życie osoby twórczej w świecie sztuki zawsze było otoczone pewnego rodzaju aurą. Pomimo stereotypów o cierpiącym artyście, czy to finansowo, czy psychicznie, filmy mają tendencję do idealizowania tego sposobu życia na rzecz sztuki. Każdy geniusz ma swoją historię pochodzenia i choć niektóre filmy o malarzach, rzeźbiarzach, pisarzach i wielu innych osobach rozwijają się niczym poezja wizualna, każdy ma swoją historię do opowiedzenia.

Są też filmy, które pokazują nam drugą stronę tych, którzy stworzyli ukochane dzieła sztuki, jak Vincent van Gogh czy Frida Kahlo. Te filmy oferują inny rodzaj intymności, nawet gdy przedstawiony na ekranie artysta nie jest postacią z życia wziętą. Od Artysty po Frances Ha, oto najlepsze filmy o życiu artysty, które powinny znaleźć się na Twojej liście do obejrzenia.

Frances Ha (2012)

W filmie „Frances Ha” w reżyserii Noaha Baumbacha, Greta Gerwig wciela się w tytułową postać, Frances. Jest nauczycielką tańca mieszkającą w Nowym Jorku z najlepszą przyjaciółką, ale wszystko ma się za chwilę rozpaść, gdy jej przyjaciółka wyjawia, że chce się wyprowadzić z innym współlokatorem, a jej szkoła tańca chce ją tymczasowo zwolnić. Teraz zmuszona poradzić sobie z życiem bez pieniędzy, Frances ma przed sobą nie lada wyzwanie.

Frances, która chce poświęcić swoją karierę tańcu, już na początku filmu znajduje się w ślepym zaułku – z czym wielu artystów i twórców musi się borykać na co dzień. Będąc bez pieniędzy w Nowym Jorku i goniąc za marzeniami w realizowaniu swojej pasji, widzowie są świadkami jak główna bohaterka szybko dorasta. gdy dziewczyna uczy się lepiej radzić sobie ze swoją sytuacją.

Showing Up (2022)

„Showing Up” to spokojny film, ale jeden z bardziej wyróżniających się filmów niezależnych, jakie ukazały się w 2022 roku. Michelle Williams gra Lizzy, która pracuje w szkole artystycznej w Oregonie, a w wolnym czasie rzeźbi. Obserwując, jak jej sąsiadka zdobywa coraz większe uznanie lokalnie swojej sztuki, udaje jej się pogodzić własną pracę, skomplikowane uczucia wobec branży i relacje z członkami rodziny.

„Showing Up” może nie jest ekstrawaganckim filmem, ale w prostocie filmu tkwi wiele szczegółów. Nie wszyscy artyści występują na rynkach dużych miast, takich jak Londyn czy Nowy Jork, a film doskonale to pokazuje przez cały czas trwania.

Frida (2002)

Frida
fot. Prime Video

Imię Frida Kahlo widniało na kubkach i plakatach w akademikach na całym świecie, ale film Frida z 2002 roku jest głębszym spojrzeniem na życie artystki. Po wypadku tramwajowym, gdy jeszcze uczęszczała do szkoły, Frida zwróciła się ku sztuce jako formie ucieczki, zwłaszcza gdy ból i samotność zaczęły być nie do zniesienia. Gdy spotyka innego artystę, Diego Riverę, jego obecność wywraca jej świat do góry nogami, co nie pozostaje bez konsekwencji.

Twórczość Fridy Kahlo jest głęboko osobista i bez znajomości jej życiorysu, niektóre z jej najbardziej znanych dzieł tracą na swoim kluczowym znaczeniu. Frida wykonała solidną robotę pokazując najważniejsze elementy swojego życia, które uczyniły i ukształtowały ją jako artystkę wielkiego formatu.

Kwiat granatu / The Color of Pomegranates (1969)

Siergiej Paradżanow nakręcił „Kwiat granatu” w 1969 roku, ten film z Związku Radzieckiego przetrwał próbę czasu, będąc nie tylko dziełem sztuki, ale także ukazując życie pisarza i artysty. Film opowiada historię poety i trubadura Sayat-Novy, który za życia stał się znanym poetą i muzykiem oraz historię tego, jak stał się tak znaną postacią w historii Armenii.


Podzielony na rozdziały odzwierciedlające fragmenty życia Sayat-Nowej, „Kwiat granatu” to film zapierający dech w piersiach, nawet jeśli nie dla każdego. Inspirowany perskimi miniaturami, każda scena została wykonana w przemyślany sposób, co czyni ten film jednym z najbardziej kultowych filmów Związku Radzieckiego.

Idol / Velvet Goldmine (1998)

Todd Haynes wyreżyserował „Idola” w latach 90., co było jego trzecim filmem fabularnym w tamtym czasie. Opowiedziany w nieliniowej formie, film porusza temat brytyjskiej gwiazdy pop, Briana Slade’a z lat 70., gdy glam rock przeżywał swój szczyt. Dziennikarz w latach 80. stara się odkryć, co dokładnie stało się ze Slade’em, który mógł sfingować własną śmierć.

Chociaż fabuła filmu czasami potyka się o scenariusz, lecz nieliniowa struktura i wizualna strona dodają fascynujący element do tego, co dzieje się na ekranie. Wysoce teatralny obraz, jest z pewnością przyjemnym doświadczeniem podczas seansu, który pomimo swoich dziwacznych momentów może być zabawny.

Twój Vincent / Loving Vincent (2017)

Twój Vincent / Loving Vincent
fot. Materiały prasowe

Nazwisko Vincent van Gogh stało się jednym z najbardziej znanych artystów na całym świecie, zapewniając zarówno wciągające doświadczenia, jak i gadżety. Jednak „Twój Vincent” przenosi na ekran życie artysty, począwszy od jego samobójstwa. Gdy bohaterowie próbują dowiedzieć się, co doprowadziło go do tej sytuacji, odkrywają sekrety artysty.

Jedną z najbardziej niesamowitych części „Twojego Vincenta” jest to, że cały film jest malowany ręcznie, co czyni go jedynym w swoim rodzaju. Pokazuje życie tak znanego artysty, wkładając historię w sztukę, którą tak wielu ludzi kocha.

Synekdocha, Nowy Jork / Synecdoche, New York (2008)

W „Synekdocha, Nowy Jork”, Phillip Seymour Hoffman gra reżysera teatralnego, który obserwuje, jak na jego oczach jego rodzina i małżeństwo rozpadają się. Otrzymawszy prestiżowe stypendium, podejmuje decyzję o stworzeniu doświadczenia teatralnego, jakiego jeszcze nie było: zamierza stworzyć cały świat, w który można się zanurzyć. Staje się to dla niego szansą do ucieczki od nieszczęść swojego życia i problemów.

To film o smutku i żalu, a ponieważ główny bohater zmaga się z konsekwencjami podupadającego małżeństwa i zdrowia, postanawia wykorzystać swoją sztukę, aby złagodzić ból. Jest w tym pewna doza identyfikacji dla każdego widza, nawet jeśli nie jest się reżyserem teatralnym ani artystą.

Pollock (2000)

Jackson Pollock jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich artystów lat 50., a jego prace wiszą w wielu muzeach do dziś. W filmie „Pollock”, który wyszedł w 2000 roku, dokładnie odtworzono początki jego życia i kariery. Wraz z rosnącą sławą jako artysta, jego związek z żoną, również artystką – Lee Glasner, staje się napięty, podobnie jak jego relacja z alkoholem.

Niektórzy twórcy zmagają się z okolicznościami rozwijającej kariery, sławy i pieniędzy oraz wszystkim co się za tym kryje starając się łączyć to z życiem osobistym, i właśnie to możemy zaobserwować w tym filmie. Ed Harris jest fantastyczny jako Pollock, zdobywając zasłużoną nominację do Oscara za swoją pracę.

Artysta / The Artist (2011)

Artysta / The Artist
fot. Materiały prasowe

Francuski film, który wyszedł w 2011 roku, „Artysta” to jeden z rzadkich obecnie filmów, które są tworzone w stylu tradycyjnego filmu niemego. Rozpoczyna się w 1927 roku, kiedy sławny gwiazdor filmów niemych spotyka młodą kobietę przed premierą swojego filmu, z którą pozuje do zdjęcia. Fotografia staje się viralem w prasie, dzięki czemu dziewczyna zaczyna karierę aktorską. Lecz wraz z nadejściem filmów dźwiękowych ich kariery będą wyglądały zupełnie inaczej.

Bycie aktorem to trudny zawód, nawet 100 lat temu. Film dokumentuje aktorów, starych i nowych, z drastycznymi zmianami wprowadzanymi do branży, co czyni go interesującą opowieścią o historycznym momencie w historii kina.

Andriej Rublow / Andrei Rublev (1966)

Reżyser Andriej Tarkowski był jednym z najbardziej cenionych radzieckich i rosyjskich twórców na świecie, a film „Andriej Rublow” jest klejnotem w jego filmografii. Tarkowski skupia się w tym filmie na Andrieju Rublowie, malarzu z XV wieku, który żył w Rosji w okresie średniowiecza. Film ukazuje jego wiarę i punkty przecięcia jej ze sztuką, tworząc spuściznę, która jest znana do dziś.

Tarkowski jest znany z tworzenia filmów, które rozwijają się jak poezja, i Andriej Rublow nie jest wyjątkiem. Chociaż wiara i średniowieczna Rosja mogą wydawać się niektórym nieatrakcyjne, Tarkowski ożywia je na ekranie w najbardziej fascynujący i niesamowity sposób.

Related Articles

Stay Connected

0FaniLubię
3,913ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Latest Articles