4 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img

Największa gwiazda filmów akcji z każdej dekady (od lat 50. do 2024)

Filmy akcji zawsze stanowiły istotną część Hollywood. Z każdą kolejną dekadą wyłania się nowa gwiazda, która wyznacza kierunek i definiuje gatunek na nowo.

Filmy akcji przeszły znaczące zmiany na przestrzeni dekad, co odzwierciedla się w gwiazdach, które wspięły się na szczyt i stały się najpopularniejszymi bohaterami kina akcji swoich czasów. Ten gatunek filmowy to coś więcej niż tylko walki, eksplozje i broń. Dzięki niemu wyłoniły się niesamowite talenty w Hollywood. Z każdą nową dekadą dochodzi do zmiany w tym, kto staje się największą gwiazdą filmów akcji, definiując wyobrażenie danego pokolenia o gwiazdach akcji i filmach, w których występują.

Akcja to również gatunek często łączony z innymi kategoriami filmowymi, takimi jak wojna, kryminał i science fiction. W rezultacie gwiazdy obsadzane w tych filmach to jedni z najbardziej wszechstronnych sportowców i performerów, którzy przechodzą intensywne szkolenia, aby dostarczyć widzom niesamowitych wrażeń. W rezultacie największe gwiazdy kina akcji każdej dekady są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w branży.

1950 – Kirk Douglas

Kirk Douglas debiutował na ekranie w 1946 roku, kiedy to wystąpił w „Dziwnej miłości Marthy Ivers” gdzie odegrał znaczącą rolę. Szybko stał się cenionym aktorem pierwszoplanowym, pojawiając się w wielu innych filmach różnych gatunków. Jednak najbardziej znany był z ról w westernach, dramatach i filmach wojennych, w których często pojawiały się intensywne sceny akcji. Douglas odniósł sukces zarówno przed, jak i za kamerą. W swoim dorobku ma współpracę z legendarnym reżyserem Stanleyem Kubrickiem.

1960 – Sean Connery

Sean Connery
fot. Materiały prasowe

W latach 60. tematyka filmów akcji przesunęła się z głównie westernów i filmów wojennych do intrygującego świata szpiegostwa. Z tą zmianą nadeszła wzrost popularności Jamesa Bonda w wykonaniu Seana Connery’ego. Connery spopularyzował rolę Jamesa Bonda i stał się pierwszą twarzą serii, która trwa do dziś. Chociaż Connery pojawił się w co najmniej pięciu filmach o Bondzie w latach 60., zdążył jeszcze zagrać w innych filmach z tego gatunku, gdzie kontynuował wcielanie się w postać wyrafinowanego, eleganckiego mężczyzny, który zdobywał serca pięknych kobiet i ratował sytuację.

1970 – Charles Bronson

Charles Bronson stopniowo zyskiwał na popularności przez lata 50. i 60., ale dopiero w latach 70. naprawdę zaczął dominować na hollywoodzkiej scenie akcji. Oprócz tego, że był najlepiej sprzedającym się aktorem w latach 70., Bronson zmienił wygląd filmów tego gatunku, które w tych latach skupiały się bardziej na walce, brutalności i surowej akcji. Bronson często grał postacie mścicieli, którzy brali wymierzenie sprawiedliwości we własne ręce. Jego szeroka i silna sylwetka zainspirowała także wygląd gwiazd akcji na wiele kolejnych dekad.

1980 – Sylvester Stallone

W odpowiedzi na przemianę z bohatera wojennego, przez szpiega, po stróża prawa, Stallone zdobył sławę dzięki swoim występom w różnych franczyzach filmów akcji, łączących elementy każdego z tych wcieleń. Stallone zagrał tytułowego bohatera, weterana wojennego w serii „Rambo”, wcielił się również w bezkompromisowego policjanta w filmie „Cobra”, a przede wszystkim pomógł uczynić bohaterów akcji inspirującymi postaciami, jak to było w przypadku Rockiego Balboa – wojownika, który nigdy się nie poddawał, dążył do osiągnięcia większych i lepszych rzeczy oraz starał się stawiać rodzinę na pierwszy miejscu.1990 – Arnold Schwarzenegger

Terminator 2: Dzień sądu / Terminator 2: Judgment Day
fot. Materiały prasowe

Lata 90. przyniosły wzrost popularności filmów CGI i science fiction, a wraz z nimi na szczyt swojej sławy, wzniósł się Arnold Schwarzenegger. Wiele jego filmów skorzystało na nowych technologiach i pomysłach. Schwarzenegger, który jest imponująco umięśnionym mężczyzną, z łatwością wcielał się w postacie twardzieli. Dzięki filmom takim jak „Conan Barbarzyńca”, czy „Terminator” Schwarzenegger szybko stał się twarzą filmów kina akcji lat 90. Byli to bohaterowie znacznie bardziej podobni do superbohaterów spotykanych na kartach komiksów, powołanych do życia na dużym ekranie.

2000 – Keanu Reeves

Pomysł kreowania bohaterów kina akcji na superbohaterów był kontynuowany również w pierwszej dekadzie XXI wieku. Popularne pozostawały opowieści akcji science fiction, a wraz z nimi na scenę wkroczyła nowa gwiazda filmów akcji, Keanu Reeves. Spisał się on znakomicie w filmach z elementami sztuk walki, czy akrobacji, w których przede wszystkim ważna była warstwa fabularna. Gwiazda kina akcji musiała być czymś więcej niż tylko dużym, umięśnionym mężczyzną, musiała być także zwinna i intrygująca, a Keanu Reeves był w stanie to wszystko dostarczyć.

2010 – Dwayne Johnson

Druga dekada XXI wieku w dużej mierze opierała się na odświeżaniu starszych historii, znajdowaniu popularnych projektów z wcześniejszych lat i przekazywaniu ich współczesnej publiczności. W tym kontekście Dwayne Johnson, mistrz wrestlingu, który przeszedł na aktorstwo, przełamał pewien schemat, gdzie zaczął być obsadzany w różnych gatunkach filmowych. Od fikcji historycznej, przez science fiction, po kryminał i komedię – Johnson zagrał w szerokiej gamie filmów akcji, w których jego imponująca postura wyróżniała go spośród obsady, co pozwoliło mu stać się kolejną wielką gwiazdą akcji.

2020 – Jason Statham

Jason Statham
fot. Prime Video

Co prawda lata 20. XXI wieku są dopiero w swojej pierwszej połowie dekady, ale już wyłania się wzorzec, w którym utalentowani aktorzy, tacy jak Jason Statham, dominują we współczesnych filmach akcji. Statham jest popularną gwiazdą kina akcji od początku XXI wieku, zdobywając serca widzów jako ikona tego gatunku, oferując im widowiska pełne przygód na najwyższych obrotach i postacie o silnym charakterze. Niezmienna obecność Stathama w takich właśnie produkcjach świadczy o tym, że czasy dopasowują się do jego niegasnącej gwiazdy, a my jesteśmy świadkami wzrostu popularności historii akcji w czystej postaci. To czas, gdzie dynamika walk i eksplozje nie są jedynie tłem, ale esencją kinowych emocji, a filmy przepełnione są dynamiczną akcją do ostatniego kadru.

Related Articles

Stay Connected

0FaniLubię
3,913ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Latest Articles